Za razliku od hrvatskog pristupa određivanju kriterija idealnih zaposlenika, gdje je daleko najvažnije imati završen fakultet i snažne veze u organizaciji koja nudi posao, u Irskoj je puno važnije imati sadržajan, ažuriran i pregledan životopis koji će vas moći dobro prodati.
Javno je mišljenje da je u Hrvatskoj važno utrpati se i ostati na istom radnom mjestu, po mogućnosti što je dulje moguće. U Irskoj je situacija gotovo potpuno obrnuta: puno je važnije koja (praktična) znanja, vještine i sposobnosti posjedujete te s koliko ste ljudi i u kojim organizacijama povezani u industriji u kojoj tražite nove poslovne prilike*. Naime, tržišta su velika i svatko želi svoj dio kolača, i zato poslodavac želi najbolji tim koji će mu to ostvariti.
Svoje iskustvo i poznanstva iznajmljujemo ili prodajemo poslodavcu na određeno vrijeme za određenu novčanu naknadu u cilju njegovog i našeg rasta. Bez obzira na koje radno mjesto ciljamo, potrebno je svoje najjače adute istaknuti na najbolji mogući način - a to je svakako interaktivni životopis.
Definiranje pozicije i određivanje cilja
Kako bismo napisali kvalitetan životopis i imali uspješnu prijavu, potrebno je definirati pozicije i postaviti realne ciljeve, pogotovo ako smo radili više različitih poslova**. Podijelit ću s vama kako sam na ovaj način*** u roku od 2 tjedna uspjela pronaći posao u željenoj struci, u Dublinu.
- Imenovanje pozicije, razine i industrije: Recruitment apprentice ili Junior recruiter ili Crowdsourcing assistant, po mogućnosti Translation/localization Industry.
- Definiranje roka - Idealno: 1-2 godine - full-time job ili part time job
- Kratko istraživanje koja sve znanja i vještine ova pozicija zahtijeva, što je novo u tom području i gdje sam ja u odnosu na sve.
Osobne informacije
U osobnim informacijama navodi se adresa u Irskoj, irski broj telefona i mail adresa s koje ćemo slati prijavu (izbjegavajte adrese poput hotmama35 ili i.dared.to.be.stupid). Postoji mogućnost da poslodavac želi s vama obaviti intervju putem Skypa, npr. ako ste vi u Dublinu a on u Corku, pa je dobro imati i tu opciju otvorenu. Iako se tradicionalno profili društvenih mreža ne stavljaju u životopis, možete naznačiti Linkedin profil ili, ako nemate vlastiti website, napraviti about.me stranicu (naravno na engleskom jeziku) - jednostavno je i ne oduzima mnogo vremena. Tako ćete pokazati da ste otvorena i komunikativna osoba koja prati društvena zbivanja, zna se koristit internetom, informatički je pismena i može komunicirati na stranom jeziku, što je uvijek dobro pokazati bez obzira koje ste struke.
Između osobnih informacija i edukacije, praksa je navesti Desired job /name/title kako bi se znalo za što se točno prijavljujemo (tu pomaže gore opisano definiranje pozicije), pogotovo ako šaljemo otvorenu prijavu ili se prijavljujemo na više poslova u istoj firmi. Tako HR ne mora pogađati koji posao želimo.
Edukacije
Kada navodimo edukacije, pazimo da na vrh stavimo ono što smo posljednje pohađali i ukratko opišemo stečena znanja. Dobro je staviti i link na instituciju (englesku verziju web stranice). Idealno bi bilo navoditi dan/mjesec/godinu početka i završetka, no format mjesec/godina je također prihvatljiv.
Kod SSS poslova možete izbaciti pohađanje bilo kakvog fakulteta. Ako se prijavljujete u Tesco, Lidl, McDonald's i slične poslove ugostiteljstva i prodaje, navođenje fakulteta često zna biti otegotna okolnost. Uvijek gledajte koja znanja zahtijeva posao za koji se prijavljujete i fokusirajte se u tom smjeru. Sve ostalo izbacite!
Radno iskustvo
Radno iskustvo ponovno pišemo od posljednjeg ka prijašnjem i dajemo detaljne informacije o poslodavcu i link na njegovu web stranicu. Koliko god kratko iskustvo rada imali u Irskoj, nekada ono vrijedi više od nekoliko godina rada u Hrvatskoj.
Kod opisa posla bolje je davati informacije o našim uspjesima na radnom mjestu, a ne o dužnostima, kao što je opisano u HR dijelu za razliku PR dijela. To možemo napraviti korištenjem aktivnih glagola, ali i kvantificiranjem koliko smo toga napravili, npr.:
Ako ste bili zaposleni kod nekoliko poslodavaca na različitim funkcijama, budite sažeti i jezgroviti - ne morate opisivati detaljno kako sam ja opisala. Koristite ključne riječi i tako ukratko opišite svoje najveće uspjehe. Pripazite da vam životopis ne prelazi dvije stranice.
Osobne vještine
Osobne vještine najvažniji su dio životopisa i vjerojatno prvo mjesto u životopisu koje poslodavac pogleda. Kod opisa stranih jezika ne mora se ići u detalje, kako sam ja išla, već se ukratko može napisati fluent, što znači da se bez problema možete sporazumjeti na tom stranom jeziku. Vjerojatno govorite Bosanski, Srpski, Crnogorski, Slovenski - njih možete uvrstiti pod SEE languages (South East European languages) i tako dobiti pregledniju tablicu.
Profesionalne vještine (professional skills)
Kod profesionalnih vještina navedite one koje su tražene i poželjne za to radno mjesto. Ako niste sigurni kako ih točno navesti, proguglajte točne nazive i navedite ih, makar ste neke koristili jako kratko vrijeme ili ste o njima čitali i nešto samostalno pokušavali. Na razgovoru za posao će vas ionako sve detaljno ispitati, a proces od prvog kontakta do razgovora licem u lice nekada zna potrajati i do mjesec - dva. Do tada se stignete pripremiti na sve!
Ako ste vozač/ica i radili biste bilo što, prijavljujete se za poslove vozača i skladištara (General Operative), npr u Greenstaru ili Keelingsu, navedite koju vrstu vozačke dozvole imate, u zagradu pored naznačite do kada vrijedi, jeste li CPC driver i imate li vlastiti prijevoz u Irskoj.
Osobne karakteristike (personal characteristics)
Proučite radnu kulturu firme - većina poslodavaca ima vlastite kanale na Youtube-u te profile na gotovo svim poznatim društvenim mrežama. Procijenite kako se vaše osobne karakteristike poklapaju s vašim profesionalnim vještinama pa onda s vrijednostima firme/industrije - i njih istaknite. Bacite oko na moj prvi blog, možda vam bude od pomoći.
Ako ste pomoćni kuhar/ica, onda zasigurno imate snažne komunikacijske vještine, timski ste igrač, sposobni ste mirno i učinkovito raditi pod pritiskom, spremno pratite upute, sposobni ste samostalno rješavati probleme, proaktivni ste i organizirani te potpuno predani kvaliteti usluge.
Poželjno je u samom životopisu navesti imena triju kolega/bivših poslodavaca/profesora koji će potvrditi vaš profesionalan rad i pozitivne osobine, jer će vas to svi tražiti. Prije slanja životopisa obavijestite ih o tome kako se ne bi našli u nelagodnoj situaciji.
Ono što se očekuje, i što će vas najvjerojatnije poslodavac pitati jest da točno kažete od kada do kada ste što studirali i radili. Zato je dobro svoj životopis znati napamet. Onda kada ga pročitate i kažete "pa i ja bih samoga/u sebe zaposlio/la" - spreman je za slanje! Sada nikako nije vrijeme za lažnu skromnost!
Ako imate bili kakvih pitanja prilikom pisanja životopisa, ostavite komentar i rado ću vam pokušati pomoći.
SRETNO!
_____________________
*Seek out new opportunities - izraz koji koristimo kada na lijep način želimo reći da tražimo posao.
** U slučaju nekoliko usmjerenja (npr konobar/ica, kuhar/ica i čistač/ica) radimo cijeli proces za svako usmjerenje zasebno - dakle tri CVa. Ako kao kuhar/ica ciljamo na početnu poziciju i na poziciju šefa kuhinje - možemo napraviti također 2 životopisa, jer snažan CV bi za početnu poziciju mogao biti prekvalificiran.*** Ne budite lijeni! Ova kratka priprema traje svega 20ak minuta, a stvara temelj i fokus za ostale korake nakon slanja životopisa.
Pozdrav :) ja sam tek završila fakultet i nemam radnog iskustva, je li to veliki problem kod pisanja životopisa?
ReplyDelete